Windykacja polubowna a sądowa – najważniejsze różnice

Jakie są różnice pomiędzy windykacją polubowną a sądowo-egzekucyjną? Postępowanie cywilne jest naturalnym przedłużeniem działań o charakterze polubownym. Gdy dłużnik nie wykazuje się dobrą wolą – trzeba pójść krok dalej.

…Często dłużnik przestaje w jakikolwiek sposób reagować na monity, pozostając w przekonaniu o swojej bezkarności.

Postępowanie windykacyjne można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich opiera się na działaniach polubownych, umożliwiających zachowanie dobrych relacji z nierzetelnym kontrahentem. Drugi zaś wkracza do gry, kiedy okazuje się, że na dobrą wolę dłużnika nie ma co liczyć.

Windykacja polubowna

Działania polubowne to tak naprawdę wysyłanie monitów, wykonywanie telefonów, sporządzanie pism czy też przesyłanie przedsądowych wezwań do zapłaty – słowem wszystko, co może wpłynąć na wierzyciela, aby szybko dokonał płatności za wystawioną fakturę. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Kontrahent często wymyśla wymówki czy też zapewnia, że dokona płatności w najbliższym czasie, bez podejmowania faktycznych działań. Często zdarza się, że po kilku nieudanych próbach wymuszenia spłaty długu, dłużnik nie odbiera już telefonów i przestaje w jakikolwiek sposób reagować na monity, pozostając w przekonaniu o swojej bezkarności.

Postępowanie sądowo-egzekucyjne

Z kolei postępowanie sądowe to uruchomienie kolejnego kroku w procesie windykacyjnym. Wytoczenie procesu cywilnego dłużnikowi sprawia, że można dochodzić swojej wierzytelności przed sądem. Powołując się na dostarczony towar, wykonaną usługę oraz wystawiona fakturę wierzyciela można wyrokiem zmusić do spłaty zadłużenia. Jednak to nie oznacza końca problemu, bowiem sama egzekucja należności może trwać długi czas.

Warto zaufać fachowcom

Zarówno windykację polubowną, jak i sądową można wykonać samodzielnie lub też zlecając ją zewnętrznej firmie. Jednak działania polubowne bez straszaka pod postacią windykatora rzadko kiedy przynoszą oczekiwany efekt. Natomiast w postępowaniu sądowo egzekucyjnym konieczność wynajmu kancelarii prawniczej może wiązać się ze sporymi kosztami.

Decydując się na usługi Grupy Windykacyjnej PGW można liczyć na wsparcie wykwalifikowanych specjalistów z ogromnym doświadczeniem w tego typu sprawach. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, a współpracując z najlepszymi kancelariami prawnymi jesteśmy w stanie usprawnić postępowanie przed sądem, pozwalając uchronić się przed sporymi kosztami. Z kolei dzięki usługom wykwalifikowanych detektywów egzekucja długu wcale nie musi wiązać się z problemami.

Leave a comment